Τρίτη, 17 Μαρτίου 2015

Υπαρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος ο κ. Βασίλης Καπέλιος από το Κοπανάκι

Ο Μεσσήνιος  Υποστράτηγος  (από το Κοπανάκι με σύζυγο από τα Κρεμμύδια) τέως διοικητής της Πυροσβεστικής υπηρεσίας Καλαμάτας και νυν επικεφαλής του επιχειρησιακού σχεδιασμού του Πυροσβεστικού Σώματος  Βασίλης Καπέλιος προήχθη στις χτεσινές κρίσεις στον βαθμό του Αντιστρατήγου καταλαμβάνοντας την θέση του Υπαρχηγού του Πυροσβεστικού Σώματος. 
Ο  Βασίλης Καπέλιος γεννήθηκε το 1961 στο Κοπανάκι. 
Είναι πτυχιούχος του  Πανεπιστημίου Αιγαίου - Σχολή Επιστημών της Διοικήσεως - Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων, αλλά και της Σχολής Αξιωματικών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας.
Έχει επιμορφωθεί στη Σχολή Επιμόρφωσης και Μετεκπαίδευσης του Πυροσβεστικού Σώματος, στο Ινστιτούτο Επιμόρφωσης - Τομέας Χωροταξίας και Περιβαλλοντικού Σχεδιασμού «Προστασία Δασών» και στο Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Ενηλίκων «Νέες Βασικές Δεξιότητες με Ψηφιακή Τεχνολογία».
Έχει πιστοποιηθεί από το Εθνικό Κέντρο Πιστοποιήσεων ως οικονομολόγος, διοικητικό στέλεχος του δημοσίου τομέα (ΑΕΙ) και ως επιθεωρητής κτηρίων και πυρασφάλειας.
Διαθέτει και διδακτική δραστηριότητα καθώς έχει διατελέσει επιστημονικός συνεργάτης του ΤΕΙ Καλαμάτας, του Δημόσιου ΙΕΚ Καλαμάτας, ενώ έχει συνεργαστεί εκπαιδευτικά με το ΚΕΚ του Δήμου Καλαμάτας (Integration, Αγροτικό Δίκτυο ΡRΙΜ ΑΣΠΑ Α.Ε.). 
Είναι έγγαμος με δύο παιδιά.
Κατάθεση στεφάνου (24-3-2012, Άνω Δώριο)
Υπηρέτησε στην Αθήνα από 10-12-1987 έως 18-7-1993, στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Χίου από 18-7-1993 έως 13-12-1993, στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Καλαμάτας από 13-12-1993 έως 16-6-2000, στο Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Μελιγαλά από 16-6-2000 έως 16-10-2002 ως προϊστάμενος, στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Τρίπολης από 16-10-2002 έως 16-9-2005, στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Μεγαλόπολης από 16-9-2005 έως 30-10-2006 ως διοικητής, στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Καλαμάτας από 30-10-2006 έως 21-1-2009, στην Πυροσβεστική Υπηρεσία  Μεγαλόπολης από 21-1-2009 έως 1-6-2010 ως διοικητής, στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Γαργαλιάνων από 1-6-2010 έως 30-9-2010 ως διοικητής και στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Καλαμάτας από 1-10-2010 έως 10-2-2011 και έως σήμερα υπηρετούσε  στην Διεύθυνση  επιχειρησιακού σχεδιασμού του Πυροσβεστικού Σώματος ως επικεφαλής.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου